single-image

Rozdiel medzi HTTP a HTTPS je viac ako len pridané S

1 min. čítania

Viete aký je rozdiel pri prezeraní web stránky cez https, alebo len http?

Ak patríte medzi tú väčšinu užívateľov internetu, ktorí tento rozdiel neriešia, mali by ste si následujúce riadky prečítať. Ide aj o vašu bezpečnosť.

Dáta odosielané cez https sú zabezpečené TLS (Transport Layer Security). Využíva sa všade tam, kde je kladený dôraz na bezpečnosť. Banky sa vo svojich bankingoch bez neho nezaobídu. Taktiež internetové obchody a prevádzkovatelia stránok, ktorým záleží na bezpečnosti svojich zákazníkov či členov prechádzajú na zabezpečený protokol.

Pokiaľ poskytujete obsah stránky cez https, dokážete garantovať, že sa obsah a podoba stránky nezmení po zásahu tretej osoby. Pri použití staršieho http totiž dáta nie sú šifrované a nie je možné spoľahlivo určiť, či zobrazované dáta patria danej webovej stránke. Aj to je dôvod spoľahlivej ochrany identity cez https.

Ďalšou výhodou novšieho protokolu je aj jeho vyššia rýchlosť vďaka tomu, že dokáže združovať požiadavky pre jednotlivé súbory.

Okrem už vyššie uvedených výhod platí aj to, že Google uprednostňuje pri zobrazovaní výsledkov vo svojom vyhľadávači dôveryhodné stránky – teda tie, pri ktorých máte vo svojom prehliadači zámok – s protokolom https. Tie, ktoré ho nevyužívajú sú posúvané nižšie.

V prípade, že ste správcom stránky, radi pomôžeme s implementáciou certifikátu.

Komentáre

Mohlo by vás zaujať