single-image

Facebook si číta vaše statusy a pozerá fotky

2 min. čítania

Facebook má pravidelne na krku nové a nové úniky bezpečnosti, či iné odhalenia, ktoré ukazujú jeho slabiny. Tým najnovším je únik informácií o učení kategorizovania príspevkov. Facebook má tím ľudí, ktorí čítaju príspevky a označujú ich určitou značkou, aby neskôr na základe týchto označení mohol rovnako kategorizovať príspevky systém automaticky. To isté platí aj o fotkách. O tejto skutočnosti informovala agentúra Reuters a ku dnešnému dňu má na tomto oddelení pracovať viac ako 260 Indov.

Prečo to Facebook robí? 

Chce totiž naučiť pomocou ľudí naučiť automatický systém deliť statusy a fotky do niekoľkých kategórií. Vyberajú statusy, či fotky a označujú, či je na nich napríklad jedlo, dieťa, dovolenka, zviera, alebo selfie. Ďalšou atribútou je o akú ide príležitosť – napríklad každodenná činnosť (cesta do práce), životná udalosť (oslava narodenín, svadba) a iné. Poslednou je potom čo je zámerom postujúceho – či ide o vtip, alebo má napríklad inšpirovať ostatných. Podľa vyjadrení Facebooku mu to pomáha ukazovať relevantné príspevky. Pravdou však je aj to, že mu to bude pomáhať pri zobrazovaní aj relevantných reklám.

Je to vporiadku? Podľa expertov nie. 

Spomínaným tvrdením sa zaoberali už aj experti, podľa ktorých táto činnosť nie je v súlade so zákonmi a ochranou súkromia. V Európe porušuje smernicu GDPR, kde tieto “rozbory” príspevkov a fotografií robí bez súhlasu majiteľa. Smernica totiž nariaďuje, že majiteľ musí dať na takúto aktivitu súhlas a to samostatne, nie prostredníctvom zmeny všeobecných podmienok, kde tento súhlas tvorí jeden odstavec z rozsiahleho dokumentu.

Čo hovoríte na správanie Facebooku vy?

Komentáre

Mohlo by vás zaujať