single-image

Ako vytvoriť dobré heslo?

3 min. čítania

Narazili ste na tento článok? Zamyslite sa, kedy ste si naposledy menili nejaké heslo. Nemyslím také, ktoré Vám v práci exspirovalo, ale dobrovoľne, súkromne. Do mailboxu, alebo obchodu, kde nakupujete… Na PayPale, alebo Facebooku?

Dnes si čoraz viac ľudí vybavuje aj denné nákupy, či iné aktivity online a tak sa potrebujete stále niekde registrovať. Občas poteší, keď si môžete účet prepojiť s nejakým iným a využiť na prihlásenie účet z Googlu, či Facebooku. Inde ale dáte heslo, ktoré je zložené len z písmen, ďalší web je náročnejší a chce aj číslo a veľké písmeno. Iný je na tom ešte lepšie a vy musíte vymýšlať aký špeciálny znak a kam v tom hesle čo v rôznych obmenách používate všade zakomponujete… Tak presne to je to, čo nerobte. 🙂

Nedávno dokonca Britské centrum kybernetickej bezpečnosti uviedlo vo svojej štúdii, že až viac ako 23 miliónov účtov na svete používa kombináciu číslic “123456”. V závese za touto kombináciou sú “qwerty” a “heslo” – posledné uvedené väčšinou v angličtine – teda “password”.

Vďaka tomu, že dnes už potenciálni páchatelia, ktorí chcú Váš účet zneužiť predpokladajú nahrádzanie písmen číslami napríklad v “pa55w0rd” nie je ani toto bezpečná forma.

Jedinečné heslá

Ideálny prípad je, keď si na každý účet vytvoríte samostatné heslo. Malo by byť ľahko zapamätateľné pre vás, ale nie ľahko odhaliteľné. Môžete mať heslo pozostávajúce z 50 znakov, kde sa žiadny nebude opakovať, striedať sa ich veľkosť a iné… No ak si heslo zapíšte na papier, do poznámok v mobile, alebo si ho odfotíte a necháte v galérii, je to to isté akoby ste si nastavili rovnaké heslo ako prihlasovacie meno.

Internetové prehliadače, cez ktoré sa registrujete dnes už vedia samé generovať jedinečné heslá, ktoré si rovno uložia a synchronizujú sa naprieč zariadeniami, ktoré používate a ste tam prihlásení. Je pre Vás teda dôležité zapamätať si len to jedno jediné, ktorým sa prihlásite práve do konta, v ktorom ich máte uložené.

iCloud heslá

Takto jednoducho si viete synchronizovať heslá vo svojom iPhone a používať ich aj v iných produktoch od Apple. Obdobne funguje aj sychronizácia v Google Chrome s Androidnými telefónmi.

V obchode s aplikáciami svojich telefónov nájdete aj rôznych správcov hesiel ako je 1password a iné. Sú v bezplatných, ale aj platených verziách. Pokiaľ používate viac zariadení, vyberajte si aj podľa toho, či je daná aplikácia pre každé zo zariadení, ktoré používate. Aby ste nemuseli potom z mobilu opisovať heslá typu “X67u-@7fW-b!#8-12gT” do počítača a podobne. 🙂

Komentáre

Mohlo by vás zaujať